Jómagam jobban hiszek némi tudományos kutatásban (brit tudósok legalább :) ), ezért íme egy kis boldogságtudomány a csodás őszi napokra.
Miért vagy boldog?
Sonja Lyubomirsky "What Determines Happiness?" című előadásában 4 percben összefoglalja, mire jutottak a kollégáival folytatott kutatás során. Itt tudod megnézni angolul, magyar nyelven pedig "Hogyan legyünk boldogok? - Életünk átalakításának útjai tudományos megközelítésben" címen jelent meg könyve a kutatásuk alapján.
Hozzávetőlegesen 50% a genetikán múlik. Ahogy Anyukám mondaná: "hozott anyagból dolgozunk". Ez van, ezt jó megismerni, érteni és persze jó elfogadni is.
10%-ban az életkörülményeinken múlik a boldogságunk. 10%, nem több! Egészségünk (rajtunk múló része), életminőségünk, munkánk, családunk, pénzünk mindössze 10%-ban hat a boldogságunkra. Igen, nilván ez akkortól értékelhető, ha az alap szükségleteink biztosítottak, tehát van mit ennünk, van fedél a fejünk felett.
Mi lehet a m fennmaradó 40%? Magic starts here.
A tudományos válasz az, hogy "akaratlagos cselekvés" (intentional activity) - amit teszel, ahogy működsz a mindennapokban.
Tehát 40%-ban rajtunk múlik, hogy mit teszünk a boldogság érdekében vagy épp azért, hogy romboljuk a meglévő boldogságra okot adó tényezőket.
A kutatás önmagukat boldognak érző/valló embereket vizsgált és ez alapján a boldogságot leginkább meghatározó tényezők (korrelációs vizsgálatok szerint):
- Tartalmas kapcsolatok
Stabil és kielégítő emberi kapcsolatok, párkapcsolatok, barátságok
- Hála és segítőkészség
A boldog emberek képesek kifejezni hálájukat, valamint jellemzően segítőkészek, jótékonyak
- Aktivitás
Sportolnak, életük része a mozgás
- A jelenben élnek, optimisták
Élvezik az adott időszakot, pillanatot, pozitív gondolatokkal tekintenek a jövőbe
- Elkötelezettek életcéljaikért
#1. vannak céljaik, ezek megvalósítása fontos számukra
Ez még így (szerencsére) nem agysebészet, de valójában nem is kell messzebb mennünk.
Egy kis ráerősítésként a Harvard egyetem leghosszabb ideig tartó kvalitatív kutatása is rávilágít rengeteg érdekes (és egyszerűnek tűnő) momentumra, például az, hogy az egészséget és boldogságot leginkább a kapcsolataink minősége határozza meg. (Orvosi adatokkal is alátámasztva).
Akkor most tényleg nekem kell ezért tennem valamit?
A business coaching témáihoz csak átvitten kapcsolódik a boldogság kutatása, ám egy jó kis átmelegítő őszi kávé mellett könnyen abba az irányba terelhetjük gondolatainkat, hogy megnézzük szervezetként, vezetőként, munkatársként hogy is van ez jelen a mindennapjainkban? Amikor dolgozom, hogy teszek a boldogságomért? Építem a boldogságom, netán rombolom azt? Van valami, amit azért csinálhatnék jobban?
HA COACHOT SZERETNÉL, NÉZZ BE HOZZÁNK
Fotó innen, gif innen, a linkekre pedig kattintsatok bátran