Egy dologról nem volt szó sehol - hiszen futó szemmel utolsó utáni szempont - hogy ez a völgy Földünk egyik legszebb, legkülönlegesebb helyszíne.
Úgyhogy ne csak arról jegyezzük meg, hogy eszméletlen meleg van - mert az van, hanem arról is, hogy ha egyszer a sors Las Vegas környékére vet minket, akkor eszünkbe se jusson a merevrészeg turisták között, a világ egyik leggagyibb városában bóklászni, hanem béreljünk egy kocsit, tegyünk bele pár gallon vizet és két óra autózás után már nem lesz más dolgunk, csak inni, inni, és gyönyörködni a csodában.
2008 táján jártunk arra, egy California-Arizona-Nevada túrát téve a férjemmel. A három hét alatt bejártuk a vidék legszebb részeit, és elképesztő élményekben volt részünk, amelyek közül azóta is kiemelkedik Death Valley.
Az USA legnagyobb nemzeti parkja (14000 km2!!!) és a Föld egyik legszárazabb, legforróbb területe. Évi 50mm az átlag csapadék, ehhez nem volt szerencsénk, 47C volt árnyékban reggel 8h-kor, mikor odaértünk. De a látvány kárpótol mindenért.
A látogatóközpont fele haladva messziről egy golfautót vettünk észre, ami annyira szürreális volt ebben a közegben, hogy nehéz leírni megdöbbenésünket. A golfautó nem tévedt el, a nemzeti park közepén egy öntözött golfpálya fekszik, ami a fentebb leírt hőmérséklet viszonyok tükrében több, mint érdekes ötlet. De láthatólag megéri, lehet, hogy California évek óta szenved a vízhiánytól, de ez a Death Valley-t még nem zavarja.
A völgyet azért hívják egyébként a Halál Völgyének, mert anno a kaliforniai aranyásók egy része itt próbált meg eljutni Sacramentoba. A szekérnyomok egy része még ma is kivehető a parkban - a hely történetét bemutató kis (klímázott!!!:) ) kiállítás szerint. A wikipédia úgy ismeri a történetet, hogy:
Az első fehérek a kaliforniai aranyláz idején érkeztek. 1849 októberében egy 120 szekérből álló karaván letért az útról, hogy levágjanak egy 800 km-es kerülőt. Az első akadályoknál többségük visszafordult, de 20 szekér továbbhaladt. Két hónapig bolyongtak hegyeken és sivatagokon át, mire Death Valley-be értek. A völgyön túl magasodó hegyeken szekérrel nem lehet átjutni, ezért az igavonó ökröket levágták, így élelemhez is jutottak, szekereiket pedig felhasználták tűzifának, hogy a húst megsüthessék.
Gyalogszerrel indultak tovább és végül a Walkers Passon át sikerült kijutniuk. Nem tudták, de útjuk legnehezebb része a Mojave sivatagon még hátra volt. Egyikőjük elmenőfélben még visszanézett és a „Goodbye, Death Valley!” (Viszlát, Halál-völgy!) szavakkal búcsúzott a völgytől. A név azonnal megragadt, annak ellenére, hogy a csapatból csak egy idős ember halt meg, aki már a völgybe érkezéskor is haldoklott.
Hogy hány ember veszett végül oda, ezt nem lehet tudni persze, de az USA-ban megszokott figyelmeztető feliratok emlékeztetnek rá, hogy sajnos pár évente még ma is történik haláleset a parkban, utoljára tavaly ősszel. Az elképesztő viszonyok, a térerő részleges vagy akár teljes hiánya nem teszik a világ legbiztonságosabb helyévé.
Ez nem azt jelenti persze, hogy hétköznapi utazónak bármitől kellene tartania, de fejenként 2 gallon vizet megittunk azért a nap folyamán. A hőség ellenére tölts itt egy napot, mert a változó fények (a naplemente, atyaég) folyamatosan festik át a sziklákat, nem érdemes pár óra után hidegebb környékre távozni.
A Badwater medence az Államok legmélyebb része, egy parlamentnyivel tengerszint alatt húzódik. Ottjártunkkor alig volt víz benne, de elvileg a benne levő források miatt ki nem szárad. A medencétől nem messze a legszebb kilátás a Dante's Peakről van, állítólag akár 100 km-re is el lehet látni, nem mértük. :)
A Badwater-en és a Dante's Peak-en kívűl lesz részünk olyan homokdűnékben, mintha a Szaharában lennénk, megnézhetjük az Ördög Golfpályáját és kukoricását (itt mindent az ördögről neveztek el, nem túl eredeti), előbbi sima göröngyös talajnak néz ki, de közelről látszik, hogy az a göröngy bizony só.
Ha végeztünk a kaktuszokkal (elnézést a növényértőktől a pongyola megfogalmazásért), a Badwaterrel, a Dante's Peak-kel és a "golfpályát" is végigbóklásztuk, akkor üljünk kocsiba és autózzunk végig a Golden Canyon-on (néha ellenőrizzük azért a hűtővizet), egy élő szimulátorban lesz részünk.
Ha Californiában van dolgod, ne hagyd ki a parkot, életre szóló élményben lesz részed.
Az egyetlen hely a világon, ahol igaz a mondás, járt utat járatlanért... :)
INSTA? A DEATH VALLEYBE IDÉN MÁR NEM MEGYÜNK, DE AZÉRT VAN MÉG PÁR JÓ ÖTLET A TARSOLYBAN, ADDIG SEM KELL DOLGOZNOD :)
képek: http://mygoodplanet.com, http://blog.parrikar.com, wikipedia.com, saját