Nem szeretem a szerencsejátékokat, de nem is kerülök sűrűn olyan helyzetbe, hogy elkerülhetetlen legyen a bűnbarlangba lépés.

Ugyanakkor voltam már tengerparton, ártatlan játékteremként induló, kőkemény kaszinóban, voltam céges karácsonyi bulin, ahol a HR meglepetés kaszinót szervezett a munkatársaknak, sőt születésnapon is volt már black Jack, 21 vagy rulett az attrakció. 


Minden egyes alkalommal megdöbbentett az ilyen helyzetekben megfigyelhető emberek önmagukból kiforduló viselkedése. Borzalmas például látni egy éppen nagykorú gyerek teljes rezignáltságát, ahogy körbejárva az asztalok között meg sem várja a tétje eredményét, csak megy a következő asztalhoz. Az sem vált ki érzelmeket belőle, ha nyer, az se, ha veszít. 

Taszított, mikor egyébként okos emberek fejvesztve lökték félre az asztalnál álló társaikat, mert úgy gondolták, ha egyszer kijött a póker, akkor a következő körben is ki fog. 


Most mégis a rulettről fogok írni.


Ott állsz a rulett asztalnál, előtted egy adag zsetonnal, mondjuk épp annyival, amennyi szám van a rulett asztalon, azaz harminchét. Pár kör erejéig megfigyeled, hogy mi történik az asztalnál. Már háromszor kijött a fekete, akkor most tuti piros lesz. Úgyhogy a pirosra fogadsz néhány zsetonnal. A rulettezők kicsivel kevesebb, mint fele fogad egyébként a piros (27%) vagy fekete (23%) dimenziókra, a pirosat valamivel többen kedvelik egyébként, (pont ahogy most Te is). Eggyel kevésbé népszerű, de még mindig a biztonságosabb tippek közé tartozik a páros/páratlan fogadás vagy az alacsony/magas számokra való fogadás, ez a fogadások 30%-át viszi kb. Van egy jó 3-5% fogadási gyakoriság a 7-es és 17-es számokra, míg a nullát 2-4% választja, az összes többi fogadás pedig az összes többi lehetőség egyik variációja. 


De soha, soha nem fordul elő, hogy valaki az összes számra tegyen egyszerre, de még az sem, hogy mondjuk a számok 2/3-ára.


Te felteszed az összes zsetonodat az összes számra? 37 helyre? Nyílván nem!

Fogadsz arra, amiről elhiszed, hogy a hasznodra válik.


Nyilván.


A vállalati soft skill képzés-fejlesztés is egy rulett asztal ám. Ott állsz, hogy fejleszteni kellene. Egy kicsit ezt, egy kicsit azt, de lehet, hogy még amaz is hasznot hajtana. És fejleszted itt egy kicsit ezt, ott egy kicsit azt, amott meg egy kicsit amazt. És mi történik? Pont, mint a rulett asztalon. Ha az összes számra egy zsetont tettél egyesével, azaz harminchetet összesen, akkor az egyik zsetonnal nyerni fogsz. Mennyit? Harminchatot - mert ugye egy marad a háznál (a 0 ugyanis a ház előnye, ennyivel több esélye van nyerni a kaszinónak.).


Vagyis ez nem egy jó deal.


A rulettben ezzel a stratégiával pont eggyel kevesebbet kapsz vissza, mint amennyit beletettél, a képzés-fejlesztésben meg ugye ki tudja.

Mert lehet, hogy Józsi jobb lett kicsit konfliktuskezelésben, Béla meg stratégiai tervezésben, de a szervezet egésze nem lépett drasztikusan előre semmiben. 


Úgyhogy jövőre válaszd inkább a pirosat. Vagy a feketét, mindegy. Tegyél rá tetemes zsetont és nézd meg, mi lesz belőle. Válassz ki egy skillt, ha muszáj akkor kettőt, de azt a kettőt, ami az üzleti stratégia megvalósításának záloga, ami nélkül nem fog menni. És arra tedd fel az erőforrásaid jelentős részét. És nem! Ne told végig az egész szervezetet egynapos konfliktuskezelés tréningen! Hanem profilozd a munkatársakat, nézd meg, hogy ki hogyan tud a legjobban tanulni.


Van, akinek az egy napos tréning a leghasznosabb tanulási módja, de van, aki csapatépítésen az erdő közepén jön rá, hogy a konfliktusait nem a leghatékonyabban oldja meg. Megint más egy könyvklubban jön rá, hogy vannak más horizontok a konfliktuskezelésben, mint ami eddig az ő szótárában szerepelt. Kevesen, de lesznek olyanok, akik blended verzióban férnek hozzá a legjobban az új tudáshoz akár konfliktuskezelés témában. És megint mások a saját csapataikban, a saját valódi konfliktusaikkal dolgozva tudnak igazán előre lépni a témában. Baromira nem az a lényeg, hogy mindenkinek “igazságosan” ugyanazon az eszközön keresztül jusson el az üzenet, hanem az, hogy ugyanaz az üzenet jusson el. Amelyikkel nagyot fog szakítani a céged.


Sok szerencsét!


PS: nem vagyok ám teljesen hülye, nem azt mondtam, hogy a 10.000 fős cégedben mindenki ugyanazt kell tanulja. De szervezeti egység szinten ki lehet mondani, hogy nekünk, beszerzőként elsősorban tárgyalástechnikában kell nagyot lépni mert a stratégiánkban az szerepel, hogy 10%-kal csökkentenünk kell a beszer árat a meglévő inflációs környezet mellett is, nekünk a marketingen meg a Z-generációból kellene kigyúrni magunkat, mert az az üzleti stratégiánk, hogy a 20-30 éves korosztályban kell dupláznunk az elérésünket és ehhez jobban kell értenünk a célcsoportot.

Megosztom

Hozzászólások

Ajánlott cikkek

Nincsenek jövőbiztos készségek.

De ha eggyel vakmerőbb vagyok, azt a címet is adhattam volna, hogy minden készség jövőbiztos, kivéve az EQ.

Nagy-Józsa Dorottya PCC Nagy-Józsa Dorottya PCC today 2024-10-14

Hogy kezdjek képzés-fejlesztési programba?

Mielőtt képzés-fejlesztésbe kezdenél, akár velünk, akár bármelyik kollegánkkal a piacon, menj ezen végig.

Nagy-Józsa Dorottya PCC Nagy-Józsa Dorottya PCC today 2024-05-24

Hírlevél feliratkozás

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. More information. cancel