Mit jelent ez a napjainkban oly divatos kifejezés? Közvetlen fordításban „éberség”, ami úgy hangzik mint egy titkos köszöntés valami titkos szekta tagjai között. Virág elvtárs a Tanú című klasszikusból is eszembe jut, amikor a nemzetközi helyzet fokozódásáról szóló eszmefuttatását azzal zárta le, hogy „Éberség elvtársak!”. Azért virul a Mindfulness mert nem figyelünk eléggé? Nem, épp ellenkezőleg!

Ami régen előny volt az ma nem biztos, hogy az.

Fontos volt elődeinknek az életben maradáshoz, hogy jól emlékezzenek a rossz dolgokra, és megjegyezzenek minden információt. Fontos volt számukra, hogy jól tudjanak stresszelni. Az őskor sikeres túlélőinek leszármazottai, korunk emberei is jól tudnak stresszelni. De ami előny volt régen, az emberré válásunk éveiben nem biztos, hogy ma is az. Nehezen tudjuk kikapcsolni a stressz üzemmódot. Folyamatosan emlékeztetjük magunkat a rossz dolgokra és görcsösen törekszünk arra, hogy minden információt magunkba szívjunk. Ja és mindezt egy állati felgyorsult világban tesszük.

 

Tehát nem az a baj, hogy nem figyelünk, hanem az, hogy túl sokat és rosszul figyelünk. Ezért is mondják, hogy a  

a  stressz a figyelem fegyelemzavara.

A stressz nem feltétlenül magánügy. Dr. Márky Ádám, a Jobxperience Konferencián bemutatott előadásából kiderül, hogy az amerikai munkavállalók 75%-a kifejezetten stresszesnek éli meg a munkáját és a dolgozók fele felmondana, ha tehetné. Ennek a mentális állapotnak következményeként a munkahatékonyság jelentősen romlik. Évente 25 munkanap eltűnik, ami hozzávetőlegesen 300 milliárd USD veszteséget jelent az amerikai gazdaságnak. Ezek elég meredek számok.

Egy azonban biztos, hogy aki sokat stresszel az nem csak rosszul érzi magát, hanem rosszabbul is dolgozik.

Furcsa, de az Y-genercáció sem stresszel másként vagy máson, mint az X. Egy 2015-ös amerikai stressz felmérésből (https://www.apa.org/monitor/2015/04/money-stress.aspx) kiderül, hogy a leggyakoribb stressz téma a pénz. Ezt követik a munkahelyi kihívások, a társas kapcsolatokban megjelenő stressz források, majd az egészségi állapot.

 

mindfullnes.png

A mindfulness a gondolati fegyelem révén ahhoz segít hozzá, hogy az állandó stresszt kikapcsoljuk.

 

Az eszköz pedig a meditáció. A meditáció, ami nem más, mint a saját testemre való figyelem által megtanulni jelen lenni.Nem feltétlenül kell a keleti vallások követőjének lenned ahhoz, hogy meditálj. A meditáció önmagában nem jelenti a spiritualitást, de a spirituális jellegű meditációnak is hasonlóan kedvezőek a mentálhigiénés hatásai, sőt.

A saját testemre való odafigyelés a légzésemre való odafigyeléssel kezdődik.

Anélkül, hogy belemennék a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer működése és a légzés közötti közvetlen kapcsolatba, vagy Dr. Márky Ádám előadásának azon részéről számolnék be, ami a szívfrekvenciavariabilitásról szólt, legyen elég annyi, hogy az egész nagyon tudományos, bizonyított és nem bullshit.

És akkor mi is az, ami bizonyított?

Aki rendszeresen meditál, annak javulnak a kognitív funkciói (memória, figyelem), javul az érzelmi intelligenciája (impulzus<>reakció), javul a testi és lelki rezilienciája (rugalmas ellenálló képessége). A munkahelyen javul a teljesítménye, vezetőként javul a konfliktuskezelési képessége, az empátia és az inspiráció növekedés révén jobb csapatjátékos lesz belőle. Ja és mindezek mellett jobban fogja magát érezni a bőrében, kvázi boldogabb lesz. Összegzésképp: jobb vezető válik belőle (mégiscsak y2ycoaching blogot olvasod).

Tehát mit tegyél?

  • Meditálj minden reggel 10 percet. (Kényelmes testtartás, lassú belégzés, lassú kilégzés, miközben nem gondolsz semmire, csak figyeled, ahogy a levegő ki és be áramlik...itt találsz segítséget is, ha ezt sem bírod ki egy app nélkül.)
  • Vegyél egy jó mély levegőt minden új feladat előtt. (6 másodperc be, 6 másodperc ki)
  • Engedd meg a munkatársaidnak is, hogy így tegyenek. (Ha rajtad múlik, legyen az irodában csend szoba, engedd, hogy rövid szüneteket iktassanak munkatársaid a napi munkaidőbe, szervezz közös meditációt.)

Éberség Elvtársak!

Majdnem ilyen jó módja a stressz kikapcsolásának, ha olvasod blogunk Zárkózz ki rovatát, vagy követsz minket az instán, esetleg a facebookon!

A cikk Dr. Márky Ádám Jobxperience Konferenciáján elhangzott előadása alapján készült. Kép: Dr. Márky Ádám előadása a Jobxperience Konferencián

Megosztom

Ajánlott cikkek

Hírlevél feliratkozás